Skip to main content

Czy słyszałeś o trichomach, ale jesteś przytłoczony ilością nazw poszczególnych części rośliny konopi, a także szeroką gamą produktów, które są z niej wytwarzane? Nie martw się, poniżej wyjaśnimy, czym są trichomy, co robią i dlaczego mają znaczenie, jeśli suplementujesz CBD.

Trichomy – źródło dobroczynności konopi

W branży konopnej liście i pąki rośliny zwykle są w centrum uwagi, ale w rzeczywistości to trichomy są prawdziwą gwiazdą. To właśnie one są źródłem niesamowitego aromatu i dobroczynnych właściwości konopi, ponieważ to właśnie w nich koncentrują się kannabinoidy i terpeny. Jeśli jesteś kimś, kto znalazł ulgę w suplementacji CBD, to właśnie trichomom musisz podziękować!

Czym są trichomy?

Jeśli kiedykolwiek przyjrzałeś się bliżej roślinie konopi, prawdopodobnie zauważyłeś coś, co gołym okiem wygląda jak drobny szron pokrywający kwiaty i liście, jeśli nie większość rośliny, nadając jej mroźny wygląd. Pod mikroskopem można zobaczyć, że w rzeczywistości są to maleńkie włoski, będące drobnymi gruczołami żywicznymi, wypełnionymi kannabinoidami i terpenami. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa trichoma, co oznacza włoski. Dobroczynność konopi kryje się właśnie w tych malutkich włoskach!

Dlaczego trichomy są ważne?

Oprócz przechowywania podstawowych składników, takich jak kannabinoidy i terpeny, trichomy odgrywają ważną rolę w ogólnym przetrwaniu rośliny.

Lepka, żywiczna powierzchnia zapewnia naturalną obronę przed grzybami, owadami i drapieżnikami, takimi jak zwierzęta roślinożerne, które są odstraszane przez gorzki smak i silny zapach.

Trichomy zmniejszają również efekt ogrzewania światła słonecznego; ich główki z żywicy wiążą promienie UV, działając jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, dzięki czemu nie uszkadzają rosnących pąków ani nie powodują mutacji w roślinie.

Niektóre trichomy wydzielają również rodzaj śluzu, który pomaga zapobiegać nadmiernej utracie wody z liści, a także chronić roślinę przed nadmierną wilgocią.

Różne rodzaje trichomów

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieją różne kategorie trichomów, z których każda ma swój własny rozmiar, kształt i unikalną funkcję biochemiczną. Ich trzy główne rodzaje obejmują:

  • Trichomy bulwiaste (ang. bulbous)

Są to najmniejsze trichomy znalezione na roślinach konopi, mające od 10 do 15 mikrometrów. Te trichomy zwykle pojawiają się na powierzchni całej rośliny i są niewidoczne gołym okiem. Trichomy bulwiaste zwykle nie wytwarzają ani nie przechowują kannabinoidów, ani terpenów.

  • Trichomy główkowato-bezpodstawkowe (ang. capitate-sessille)

Te trichomy są nieco większe i mają wygląd przypominający grzyby, z główką żywicy osadzonej na łodydze. Włośniki bezszypułkowe są spotykane liczniej niż włosie bulwiaste. Trichomy osadzone na główkach produkują kannabinoidy przez cały cykl życia rośliny, ale na znacznie niższych poziomach niż trichomy z główkami.

  • Trichomy główkowato-nóżkowate (ang. capitate-stalked)

Są to największe trichomy, osiągające wysokość 200-300 mikronów (0,2-0,3 mm), dzięki czemu są widoczne gołym okiem. Trichomy te zbudowane są z łodygi oraz główki gruczołu żywicznego. To właśnie ten rodzaj trichomów i zawarte w nim specjalne komórki wytwarzają terpeny i kannabinoidy, które są następnie magazynowane w kulistym gruczole żywicznym.

Gdy roślina konopi starzeje się i zbliża do punktu zbioru, gruczoły żywiczne zmieniają kolor. Zmieniają się powoli od klarownego i bezbarwnego do mlecznego i ostatecznie bursztynowo-czerwonego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Delikatność trichomów

Trichomy są niezwykle delikatne i są narażone na zniszczenie przez takie czynniki jak:

  • Dotyk
  • Ciepło
  • Tlen

Nie tylko same trichomy są narażone na uszkodzenia pod wpływem tych czynników, ale także zawarte w nich olejki eteryczne, zwane terpenami, mogą ulec degradacji. Dlatego też zarówno w trakcie wzrostu jak i zbioru należy się ostrożnie obchodzić z kwiatostanami konopi.

Trichomy – podsumowanie

Trichomy zasługują na gromkie brawa ze względu na ich ważną rolę w ochronie rośliny konopi, a także produkcję setek leczniczych i terapeutycznie korzystnych związków, takich jak kannabinoidy i terpeny.

Dołącz do dyskusji